Санаторій Міністерства цивільної авіації (Мрія) ❌

1992
Ця будівля знесена
Год сноса: 2011

Архітектори

Валерій Костянтинович Жилкін,
Євсей Вульфович Перченков,
О. Іванов,
Г. Костомаров,
М. Поспелов

Інженери, конструктори

Ю. Чернов,
В. Рогинський

Стан фасаду  

знесений

Стан інтер’єру  

знесений

Нинішнє призначення

знесений, на його місці розташований готель Mriya Resort

Регіон

Україна

Крим

Доданий на сайт

3 Вересня 2024

Санаторій на 720 місць розташований в районі Алупка-Сімеїз в західній частині Великої Ялти. Територія межує з ділянкою санаторію «Зорі Росії», має свій вихід до моря і затиснута між двома ярами. Обмеженість території, складні геологічні умови укупі з великою функціональною програмою проекту продиктували індивідуальне конструктивне рішення і архітектурну композицію споруди. 

Конструкція з монолітного залізобетону в пересувній опалубці утворена поставленими вздовж рельєфу торцями до моря балками-стінками з кроком шість метрів (на два спальних номери). Вони утворюють свого роду арки з прольотом 30 метрів, по верхньому поясу яких розташовані терасно спускаються спальні номери з відкритими майданчиками-покрівлями нижчих номерів. У прольотах арок-глядацький і спортивний зали, ресторан, басейн і вхідна група.

Схема плану в рівні головного входу / Схема продольного розрізу

Євсей Перченков, архітектор: «Проектування і будівництво унікальних споруд, виконаних нами в “ЦНДІЕП курортних будівель і туристських комплексів”, буквально по роках (1955-1985) укладається в епоху так званого “радянського модернізму” — час, коли по всій країні майже все будівництво велося із залізобетонних панелей заводського виготовлення. Не тільки житлова забудова, а й школи, поліклініки, магазини, дитячі садки та інші об’єкти соціальної інфраструктури більше нагадували склади будматеріалів, ніж архітектуру. Ні про яку об’ємно-просторової пластиці архітектору не можна було і мріяти. Саме в цей час проектувалися і будувалися наші об’єкти, більшість з яких в силу своєї специфіки змогли уникнути типових рішень. Будівлі будувалися десятиліттями. До моменту закінчення будівництва можна було озирнутися і подивитися “на себе” як би з боку — не дотягнув, наздогнав, або обігнав час»

Інженерно-технічне обладнання будівля вирішено в «похилому» напрямку, уздовж основних конструктивних елементів. Сходи розташовані між блоками і слідують за нахилами житлових поверхів. Вертикальний ліфт в середині об’єму.

За задумом авторів всі відкриті тераси житлових номерів повинні були обсаджуватися зеленими насадженнями. Комплекс зі складними функціональними зв’язками природно несе в собі і складну об’ємно-просторову структуру. Об’єм споруди не однозначний. Він, втім, як і будь-який витвір мистецтва, не може відкриватися відразу, не може бути сприйнятий і зрозумілий при першому погляді. Більш того, різні його аспекти можуть відкриватися в часі поступово, а то так до кінця і залишаючись непізнаними.

Санаторний комплекс був розрахований на дві черги будівництва. Перша черга складається з двох блоків: житлова частина на 280 місць з ресторанами, барами, залом для глядачів з фойє-холом і більярдною. Друга черга – з трьох блоків: житлова частина на 440 місць зі спортивним залом, басейном, медичною частиною з широким спектром медичного обслуговування і простором вхідної частини комплексу.

Євсей Перченков, архітектор: «Одним з основних компонентів архітектури є навколишнє середовище. Саме з цим в першу чергу стикається архітектор при проектуванні будь-якого об’єкта. У кожному випадку середовище нескінченно різноманітна і неповторна. У поняття “середовище” вкладається багато: характеристика і розміри майданчика будівництва, розташування по сторонах світу, геологічні умови, географічне положення, клімат, рельєф, характер рослинності, наявність води і пов’язані з цим відповідні точки візуального сприйняття. Об’ємно-просторова композиція самої споруди вбирає в себе в рівній мірі важливі складові — конструкцію, функцію, форму і матеріали»

У 1991 році будівництвом була завершена перша черга. З другої черги було змонтовано лише чотири поверхи монолітних залізобетонних конструкцій. В остаточному варіанті комплекс складається з п’яти блоків-об’ємів, в кожному з яких розташовані відповідні приміщення. Споруда відзначена золотим дипломом Міжнародного фестивалю «Зодчество–2002».

Інформація з сайту Tatlin – джерело

Переклад – Костянтин Калиновський, 2024.


У 2011 році будівлю санаторію було повністю знесено. Тоді ж на тому ж місці розпочато спорудження нового готельного комплексу, генеральним спонсором якого виступив російський Сбербанк. Автором нового проекту виступив британський архітектор Норман Фостер. У серпні 2014 року будівництво було завершено, і в новій будівлі розмістився п’ятизірковий Готель Mriya Resort у складі міжнародної мережі Rixos.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.