Наприкінці Другої світової війни у період великої відбудови сад імені Т.Г. Шевченка збагатився на відкритий літній театр, зведений за проєктом архітекторів М. Ареф’євої. Є. Любомилової та Г. Маяк. Проте, згодом у 1960-му році розпочалась активна реконструкція кіноконцертного залу архітекторами Вадимом Васильєвим, Юрієм Плаксієвим та В. Реусовим, а 12 серпня 1963 році у ньому відбувся перший захід.
Модерністська споруда має нетипову вітрилоподібну форму. Боковий фасад нагадує хвилю, що перехоплюється від верхньої до нижньої арки з міцними асиметричними опорами по обидва боки. «Україна» стала першою в Союзі капітальною спорудою з дахом із вантових конструкцій. Їх особливість полягає у тому, що при використанні мінімальної кількості матеріалів можна створити надійне та міцне перекриття. Використання вантів, тобто сталевих тросів для закріплення підвісних конструкцій, допомагають створити гарне звучання в залі. А для архітекторів та інженерів це був ще той виклик, адже будівля була призначена для проведення концертів, кінопоказів та проведення мітингів, що мають свої акустичні вимоги.
Внутрішнє приміщення є досить просторим, попри компактність будівлі. Висота зали сягає 8-9 м та може вмістити близько 1800 глядачів. Через зручно спроєктоване планування входів та виходів будівля забезпечує швидке завантаження та евакуацію глядачів (близько 3 хв), що є надзвичайно важливим у сучасних реаліях.
Концертний зал «Україна» – це гарний приклад того, що модерністська архітектура може стати прикрасою сучасного міста: протягом 2019-22 рр. активно велася реконструкція будівлі, що ніяк не вплинула на зовнішній вигляд будівлі. Навпаки, залишилися головні акценти екстер‘єру – оригінальна вивіска та монументальна мозаїка.
Через регулярні ракетні обстріли деякі фрагменти вікон наразі відсутні, проте, це не заважає «Україні» залишатися головною перлиною центрального харківського саду.
© Міла Хоменко, 2023