Кіноконцертний зал Україна

1963

Архітектори

Вадим Сергійович Васильєв,
Юрій Олексійович Плаксієв,
В. А. Реусов

Інженери, конструктори

Л. Б. Фрідган

Стан фасаду

євроремонт

Стан інтер’єру

втрачений

Нинішнє призначення

за призначенням

Регіон

Україна

Харківська область

Доданий на сайт

12 Серпня 2023
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Наприкінці Другої світової війни у період великої відбудови сад імені Т.Г. Шевченка збагатився на відкритий літній театр, зведений за проєктом архітекторів М. Ареф’євої. Є. Любомилової та Г. Маяк. Проте, згодом у 1960-му році розпочалась активна реконструкція кіноконцертного залу архітекторами Вадимом Васильєвим, Юрієм Плаксієвим та В. Реусовим, а 12 серпня 1963 році у ньому відбувся перший захід.

Модерністська споруда має нетипову вітрилоподібну форму. Боковий фасад нагадує хвилю, що перехоплюється від верхньої до нижньої арки з міцними асиметричними опорами по обидва боки. «Україна» стала першою в Союзі капітальною спорудою з дахом із вантових конструкцій. Їх особливість полягає у тому, що при використанні мінімальної кількості матеріалів можна створити надійне та міцне перекриття. Використання вантів, тобто сталевих тросів для закріплення підвісних конструкцій, допомагають створити гарне звучання в залі. А для архітекторів та інженерів це був ще той виклик, адже будівля була призначена для проведення концертів, кінопоказів та проведення мітингів, що мають свої акустичні вимоги.

Внутрішнє приміщення є досить просторим, попри компактність будівлі. Висота зали сягає 8-9 м та може вмістити близько 1800 глядачів. Через зручно спроєктоване планування входів та виходів будівля забезпечує швидке завантаження та евакуацію глядачів (близько 3 хв), що є надзвичайно важливим у сучасних реаліях.

Концертний зал «Україна» – це гарний приклад того, що модерністська архітектура може стати прикрасою сучасного міста: протягом 2019-22 рр. активно велася реконструкція будівлі, що ніяк не вплинула на зовнішній вигляд будівлі. Навпаки, залишилися головні акценти екстер‘єру – оригінальна вивіска та монументальна мозаїка.

Через регулярні ракетні обстріли деякі фрагменти вікон наразі відсутні, проте, це не заважає «Україні» залишатися головною перлиною центрального харківського саду.

© Міла Хоменко, 2023